Zvuková ochranná známka – ako ju registrovať v EÚ?
Podľa Usmernenia EUIPO o ochranných známkach, zvuková známka je definovaná ako ochranná známka pozostávajúca výlučne zo zvuku alebo kombinácie zvukov. Ochranné známky kombinujúce zvuky napríklad s pohybom nie sú kvalifikované ako zvukové známky a mali by sa registrovať ako o multimediálne známky.
Všeobecne, zvukovú ochrannú známku je možné zaregistrovať vtedy, ak:
- má tzv. „rozlišovaciu spôsobilosť“ a
- môže byť vyjadrená v registri ochranných známok spôsobom, ktorý príslušným orgánom a verejnosti umožňuje jasne a presne určiť predmet ochrany poskytnutej majiteľovi ochrannej známky.
Čo sa týka rozlišovacej spôsobilosti, ako uviedol Všeobecný súd napr. vo svojom rozhodnutí vo veci Ardagh Metal Beverage Holdings GmbH & Co vs. EUIPO, o ktorom píšeme tu, je potrebné, aby zvukové označenie, ktorého prihláška bola podaná na zápis, malo určitú rezonanciu, ktorá umožňuje spotrebiteľovi vnímať ho a považovať ho za ochrannú známku, a nie za funkčný prvok alebo za ukazovateľ bez charakteristických vlastností. Tento spotrebiteľ teda musí považovať zvukové označenie za umožňujúce identifikáciu v tom zmysle, že je identifikovateľné ako ochranná známka.
V určitých odvetviach nie je nezvyčajné, že spotrebitelia identifikujú služby alebo produkty cez zvukový prvok. (napr. televízne vysielanie, zábavný a umelecký priemysel a pod.), umožňujúci rozlišovať produkt alebo službu ako pochádzajúce z určitého podniku.
Napr. všeobecne známa zvučka spoločnosti TWENTIETH CENTURY FOX je registrovaná ako zvuková ochranná známka: https://euipo.europa.eu/eSearch/#advanced/trademarks/1/100/n1=MarkFeature&v1=Sound&o1=AND&n2=ApplicantName&v2=Twentieth%20century&o2=AND&c2=CONTAINS&sf=ApplicationNumber&so=asc
Na webstránke United States Patent and Trademark Office je možné nájsť aj ďalšie zvukové ochranné známky zaregistrované v USA – napr. aj známy rev leva zo zvučky spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) https://www.uspto.gov/trademarks/soundmarks/trademark-sound-mark-examples .
Ako sa predkladá európska zvuková ochranná známka za zápis?
Reforma právnej úpravy ochranných známok v EÚ ale aj na Slovensku v rokoch 2017 – 2019 opustila podmienku grafického vyjadrenia ochrannej známky a tým vytvorila priestor pre zápis aj netradičných druhov ochranných známok (napr. zvukovej ochrannej známky na audio nosiči, či zápis multimediálnych ochranných známok).
Podľa Usmernenia EUIPO o ochranných známkach, zvuková známka musí byť vyjadrená odovzdaním zvukového súboru reprodukujúceho zvuk alebo presného znázornenia zvuku v notovom zápise. Zvukový súbor musí byť vo formáte MP3 a jeho veľkosť nesmie presiahnuť 2 MB (obdobné usmernenie vydal aj slovenský Úrad priemyselného vlastníctva).
Zvukový súbor je možné odoslať iba v elektronickom podaní. Úrad neprijme elektronický zvukový súbor oddelene od žiadosti.
Hudobné notácie môžu byť predložené v jednom samostatnom súbore JPEG alebo na jednom hárku A4. „Presný notový zápis“ znamená, že zobrazenie musí obsahovať všetky prvky potrebné na interpretáciu melódie, to znamená výšku tónu, texty piesní (ak existujú) atď.
Platnosť zápisu ochrannej známky je 10 rokov odo dňa podania prihlášky ochrannej známky, jej platnosť môže byť následne predĺžená.
EUIPO výslovne upozorňuje, že ak sa prihláška pre európsku zvukovú známku má použiť ako základ pre medzinárodnú prihlášku, je potrebné vziať na vedomie, že zvukové súbory sa v súčasnosti v rámci madridského systému nepovažujú za akceptovateľné zobrazenia ochranných známok.
Prihlasovateľom, ktorí nemajú v danej oblasti potrebné právne vedomosti či skúsenosti odporúčame využiť pri registrácii ochrannej známky či už v SR, v rámci EÚ alebo medzinárodne, odborné poradenstvo.
Zdroje:
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-07/cp210120sk.pdf
https://guidelines.euipo.europa.eu/1922895/1790016/trade-mark-guidelines/part-b-examination
Tento článok má iba všeobecný a informatívny charakter a závery, názory či odporúčania tu uvedené sa nemusia vzťahovať na konkrétnu situáciu. Článok nie je právnym poradenstvom ani ho nenahrádza. Pri riešení konkrétneho problému alebo konkrétnej situácie odporúčame vždy poradiť sa s advokátom.